Tyrol, położony w sercu Europy, to malowniczy region, który przyciąga miłośników przyrody i kultury z całego świata. To klejnot Alp, miejsce, gdzie góry spotykają się z bogatą historią i tradycją.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Tyrolu są jego majestatyczne góry. Region słynie z niezwykłych krajobrazów, gdzie wysokie szczyty pokryte śniegiem górują nad malowniczymi dolinami. To idealne miejsce na wędrówki, narciarstwo i inne formy aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu także piękne jeziora, takie jak Achensee, które zachęcają do rekreacji na świeżym powietrzu.
Kultura Tyrolu jest równie fascynująca. Tradycyjna muzyka, znana jako „Tyrolean music”, jest popularna na całym świecie, a lokalne festiwale folklorystyczne przyciągają tłumy. Nie można też zapomnieć o lokalnej kuchni, która serwuje wyśmienite dania, takie jak wiener schnitzel czy knödel.
Historia Tyrolu jest równie barwna. Zamek Ambras w Innsbrucku to jedna z licznych atrakcji historycznych, a także siedziba Habsburgów w dawnych czasach. Innsbruck, stolica regionu, to miasto pełne zabytków i dziedzictwa kulturowego.
Ten kraj związkowy swoim obszarem obejmuje prawie 13000 km2 i zajmuje 15 procent powierzchnii Austrii. Tyrol stanowi motor napędzający turystykę kraju. Powodem popularności są oczywiście Alpy z wielkimi powierzchniami gór wysokich,lodowców i obszarów wiecznego śniegu. Liczne świetnie zorganizowane miejscowości wypoczynkowe, oferują wiele możliwości uprawiania sportów. Narciarze, amatorzy wędrówek pieszych, alpiniści jak i wędkarze znajdą tutaj raj na ziemi.
Insbruck – stolica prowincji, od 1363 r. ściśle związana z Habsburgami. W latach 1964 i 1976 gospodarz igrzysk zimowych:
Złoty Dach – zwieńczony 2657 pozłacanymi, miedzianymi dachówkami z muzeum poświęconemu cesarzowi Maksymilianowi – Maximilianeum.
Katedra św. Jakuba – późnobarokowa budowla z głównym ołtarzem wykonanym przez Lukasa Cranacha.
Kolumna św. Anny – wzniesiona w 1706 dla upamiętnienia odparcia bawarskiego ataku.
Łuk Triumfalny – z 1765 r. upamiętnia ślub przyszłego cesarza Leopolda II.
Hofburg – pałac cesarski z 1397 r.
Ferdinandeum – tyrolskie muzeum etnograficzne z galerią malarstwa.
Zamek Ambras – renesansowa budowla założona przez arcyksięcia Ferdynanda II z imponującą zbrojownią, skarbcem i galerią portretów.
Hall in Tirol – w przeszłości słynące z kopalni soli, dzisiaj malownicze miasteczko.
Wattens – świat kryształów dynastii Swarowski.
Lodowiec Stubai – całoroczna atrakcja narciarska.
Kitzbühel – miasteczko znane jako ośrodek sportów zimowych, powstało w IX w.
Kufstein – miasto położone w dolinie Inn z imponującą twierdzą.
Stams – z pięknym klasztorem Cystersów.
Tratzberg – XVI w. pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego Habsburgów.
Informacja turystyczna – www.tirol.at